11/11/2009

İZİNDEYİZ...


 
Onu anlatmak için yeterli sayıda kelime bulamıyorum. Ona olan duygularımdan bahsetmek için kelime bilgimi ne kadar zorlasam da duygularımı yazıya dökmekte çok zorlanıyorum. Onun kısıtlı sayıdaki ses ve görüntü kayıtlarını her dinlediğimde ya da izlediğimde sanki onu yeni kaybetmişiz gibi gözlerim doluyor, tüylerim diken diken oluyor.
    O, tarihimizi aydınlatmış bir filozof, bilim adamı, gelmiş geçmiş en büyük devlet adamıdır bence. O, dinlemesini ve kiminle ne konuşacağını, kime ne zaman ne cevap vereceğini her zaman bilen, insanlara kim olursa olsun gayet kibar ve sevgiyle yaklaşan, ulu önderimiz, baş öğretmenimiz, Türk devletinin en büyük lideri, Mustafa Kemal ATATÜRK’ tür.
    Mustafa Kemal ATATÜRK kendi hayatını devleti ve Türk milleti için feda etmiş, hayatını insanlığa adamış bir liderdir. Onun duygularını anlamak için önce Türk insanını onun kadar sevmeli ve onun kadar bu topraklara sadık olmalıyız. Evet o, yalnız olan bir adamdı ama her zaman Türk milletine sağdık ve Türk halkının yanındaydı…
     Mustafa Kemal ATATÜRK canını Türk milleti için feda etmekten çekinmezdi ki onun ‘Ben icap ettiği zaman en büyük hediyem olmak üzere, Türk milletine canımı vereceğim’  sözünden net olarak anlıyoruz… Kendisini çok iyi ifade edebilmesi, halkın düşüncelerini  şahsen dinleyip bu düşünceleri tahlil etmesi ve ona göre hareket etmesi bence siyasal açıdan en önemli özelliklerindendi. Mustafa Kemal ATATÜRK siyasi hayatta, şimdiki ve gelecekteki siyasetçilere örnek bir kişiliktir. Bence bir siyasetçinin nasıl davranması gerektiği sırrı Mustafa Kemal ATATÜRK ‘de gizlidir.
     O her şeyin dışında bir insandı, onun da zaafları vardı. O da üzülebilir, ağlayabilir, korkabilir ve gayet tabi sevebilirdi. Bence bunları medya malzemesi yapıp bunların üzerine yorum yapmak hoş değildir... Bir entelektüel, bir centilmen idi. Kadınlara nasıl davranılması gerektiğini ve nasıl giyinmesi gerektiğini çok çok iyi bilirdi. Buna dönemindeki çekilmiş fotoğrafları bir kanıttır. Ne kadar uyumlu ne kadar şık giyinirmiş değil mi ama…
     Mustafa Kemal Atatürk‘ü ve ona olan duygularımı, ona olan sevgimi, saygımı bu kadar kısa bir yazıyla tabi ki anlatmam yeterli değildir. O bir derya, o uçsuz bucaksız bir okyanus, bahsedebildiğim her özelliğinden bence ayrı bir kitap yazılır.  Bence onun söylediği sözlerin, yaptığı araştırmaların üzerinde durulmalı tekrar tekrar araştırılmalıdır. O bizim gurur kaynağımız, Türk milletinin başına gelmiş en büyük liderdir. Kendi çıkarını hiçbir zaman ön plana koymamış ulu bir kişiliktir.
     Her geçen yıl 10 Kasım sabahı saygı duruşuna durduğumda, onu daha çok özlüyor, daha fazla okumak araştırmak istiyorum.
      Saygı, sevgi ve özlemle anıyorum, ATAM İZİNDEYİZ….

Güneş ÖNER